Wojciech Fibak

Obecność Polaków w światowym sporcie można porównać do sinusoidy, który co pewien okres zmienia swoje położenie. Tyczy się to praktycznie każdej dyscypliny sportu, bowiem do dnia dzisiejszego nie możemy powiedzieć, że jesteśmy specjalistą choćby w jednej konkurencji. Szkoda bowiem daje to wielkie pole do popisu zarówno dla trenerów jak i samych zawodników. Dzisiaj możemy stwierdzić, że największy błąd jaki popełniają polscy włodarze sportu, to brak decyzji o utworzeniu centralnego zarządzania poszczególnymi dyscyplinami. Tym samym niejasny jest sposób finansowania poszczególnych dyscyplin, co z kolei prowadzi do wyszkolenia mniejszej ilości uzdolnionych zawodników.

Taką dyscypliną jest tenis ziemny. W Polsce mieliśmy spore tradycje tenisowe, czego przykładem są występy Wojciecha Fibaka oraz Magdaleny Grzybowskiej. Po nich nastąpiła długoletnia posucha, która obecnie jednak przybrała inną formę. Mamy się jednak czym niepokoić, bo akurat w tej dyscyplinie pieniędzy na szkolenie jest dość sporo, ale wydaje się, że nie są one skutecznie wydawana. Po wielu latach, kiedy Polska nie miała zawodnika w czołowej dziesiątce światowych rankingów, pojawiła się gwiazda jaką niewątpliwie jest Agnieszka Radwańska. Wielką nadzieją jest także jej siostra Urszula, która coraz częściej wygrywa mecze z najlepszymi tenisistkami świata. Warto przyjrzeć się im bliżej, bowiem w najbliższym czasie to one mogą dyktować warunki na światowych kortach. Mamy jeszcze jedną zawodniczkę, która co jakiś czas objawia swój talent, a jest nią Marta Domachowska, która już wielokrotnie wygrywała ważne spotkania. W męskim tenisie jest jednak zdecydowanie gorzej.

Tutaj przez jeszcze dłuższy okres panowała posucha, podczas której nie pojawił się żaden zawodnik o wysokich umiejętnościach. W ostatnich miesiącach coraz częściej jednak pojawia się nazwisko Łukasza Kubota, który zdaje się ma wielkie aspiracje i chęć sięgnięcia po jeden z ważniejszych tytułów. Czy mu się to uda, tego nie wiadomo, lecz warto mieć nadzieję, że w końcu Polak będzie wybitnym tenisistą.

Tags: