Wielobój

Wiele dyscyplin sportowych łączy w sobie kilka innych. Charakterystycznym przykładem jest tutaj wielobój lekkoatletyczny, który w zależności kto go uprawia przebiega w pięciu lub siedmiu dyscyplinach. Letnie sporty wiodą prym w tego rodzaju mieszankach. Jednak i w ozimych konkurencjach znajdują się takie, w których zawodnicy muszą specjalizować się w kilku specjalnościach.

Taką właśnie dyscypliną jest właśnie kombinacja norweska, przez wielu niedoceniana i niezauważana. Szkoda bo to fantastyczna dyscyplina, która odkrywa wszechstronność wielu osób. Tutaj mają szansę się wykazać ci którzy potrafią skakać na skoczniach narciarskich oraz ci, którzy potrafią dobrze biegać. Mimo, że ta dyscyplina łączy dwie bardzo medialne dyscypliny, to pozostaje na uboczy zainteresowania kibiców sportów zimowych. Telewizje transmitują zawody pucharu świata bardzo rzadko, a tzw. Niedzielny kibic nie wie nawet jacy zawodnicy SA bezkonkurencyjni w określonych zawodach.

Rywalizacja przebiega w ciągu dwóch dni zawodów. Jednego dnia zawodnicy skaczą na skoczni narciarskiej, aby drugiego dnia móc wystartować w zawodach biegowych. Najlepsi są zwykle ci, którzy potrafią wypośrodkować swoje umiejętności. Przewaga uzyskana na skoczni jest następnie przeliczana na bonifikatę czasową podczas biegu. Ten z kolei jest rozgrywany jako tradycyjny bieg na dochodzenie. Zwycięzcą zawodów zostaje zawodnik, który jako pierwszy przekroczy linię mety. Oczywiście zdarzają ie na trasie wielkie pościgi, w trakcie których zawodnicy posiadający ogromną stratę do lidera wygrywali zawody. Przebieg skoków narciarskich odbywa się według tych samych reguł, według których funkcjonują tradycyjne zawody skoków. Zawodnicy startują w dwóch seriach, a na łączny wynik zawodów składają się sumy punktów z obu skoków konkursowych. Prym w tej dyscyplinie wiodą zawodnicy z krajów skandynawskich oraz Niemcy, którzy posiadają doskonałą bazę do szkolenia młodych zawodników. W Polsce tak jak już wspomniałem kombinacja norweska poszła trochę w zapomnienie, tym bardziej, że od jakiegoś czasu promuje się tylko i wyłącznie skoki narciarskie jako odrębną dyscyplinę sportową.

Tags: , ,