Trener w zespole

Trener każdej drużyny to ważne ogniwo. Bez niego nie ma mowy o osiągnięciu wielkich sukcesów. Oczywiście rzecz jasna najważniejsi są poszczególni zawodnicy, lecz tych można już dobierać w dowolny sposób. Bardzo ważne jednak, żeby zarówno zawodnicy jak i trener mogli liczyć na siebie nawzajem. Szczególnie ważne jest to w momencie, kiedy przed drużyną jest postawiony jasny cel.

A takim bez wątpienia jest zdobycie mistrzostwa w rywalizacji, w której określona drużyna startuje. Bez wątpienia jednym z ważniejszych trenerów sportowych jest selekcjoner reprezentacji, bowiem ten ma zazwyczaj utrudnione zadanie, gdyż przebywa z poszczególnymi zawodnikami przez krótki czas i musi wtedy dokonać odpowiedniej selekcji.

W Polsce od zawsze z wyborem selekcjonera reprezentacji piłkarskiej był wielki problem. Szczególnie było to zauważalne w momencie rozpoczynania się wszelkiego typu eliminacji do ważnego turnieju. A tych przecież nie brakuje, bowiem mamy eliminacje do mistrzostw świata i piłkarskich mistrzostw europy. Bardzo Duży komfort psychiczny będzie miał na pewno obecny trener reprezentacji Polski – Franciszek Smuda, którego czeka zadanie zbudowania drużyny na turniej, który odbędzie się w 2012 roku w Polsce. Trener musi dopracować szczegóły każdego meczu i każdego ustawienia. Nie powinno być z tym problemu tym bardziej, że ma na to sporo czasu. Ważne żeby jego praca przebiegała bez zbędnego pośpiechu i bez zbędnych spekulacji.

To przecież do jego głównych zadań będzie należało wybranie najlepszych zawodników, którzy będą mogli i będą potrafili reprezentować nasz kraj. A to niezwykłe wyróżnienie, które powinno emocjonować zarówno kibiców, jak i samych zainteresowanych, czyli piłkarzy. Czasami selekcjoner ma problem bogactwo, bowiem wielu zawodników występujących na jednej pozycji, przedstawia bardzo podobny poziom sportowy. Czasami jednak sytuacja jest jednak odwrotna, bowiem na pewnych pozycjach zawodników brakuje. I tutaj pojawia się problem do rozwiązania dla selekcjonera. Od jego głowy i pomysłu zależy, jak zestawi meczową jedenastkę.

Tags: , ,