Pieniądze w sporcie

Jak bardzo ważne są w sporcie pieniądze, nie trzeba mówić nikomu. To one kreują wydarzenia, które są następnie wspominane przez kibiców sportowych na całym świecie. Oczywiście robią to pośrednio, bowiem większość wydarzeń sportowych polega na występie poszczególnych zawodników. Niektóre dyscypliny sportowe nie są jednak dochodowe i są uznawane za niszowe. Niemniej jednak, i tutaj znajdują się bardzo duże pieniądze.

Sponsoring sportowy to pojęcie, które coraz częściej jest obecne we wszelkiego rodzaju relacjach z wydarzeń sportowych.

Widać wyraźnie, że jedno pomaga drugiemu, bowiem pieniądze nie byłyby nic warte, gdyby nie wyniki sportowców i sportowcy nie byliby nic warci, gdyby nie potężne sumy pieniędzy. Oczywiście w większości przypadków działalność sportowego sponsora, ma raczej charakter wolontariatu, który działa w jedna stronę.

Odnosi się to zwykle do rywalizacji sportowej na regionalnym poziomie, gdzie efekty marketingowe są raczej trudne do osiągnięcia. Inaczej rzecz się ma z zawodami światowej rangi. Tutaj każdy wykładający pieniądze, liczy na realne korzyści z prowadzonej działalności. I tak się faktycznie dzieje, bowiem zawodnicy poszczególnych dyscyplin dostarczają do kibic realne informacje o wspomnianym sponsorze. Zakres działalności sponsora sportowego jest oczywiście różny i zależy od wielu czynników. Każdy kraj ma ponadto inne przepisy prawne, które również mogą ograniczać działalność takich instytucji. Bardzo popularna jest ostatnio działalność osób prywatnych, które chcą się podzielić swoim majątkiem ze sportowcami.

Oczywiście oni również liczą na pewne profity z wykładanych pieniędzy, lecz nie mają one związku z marketingiem firm. Szczególnie wyraźnie widać to obserwując rosyjskich potentatów finansowych. To oni mają ogromne majątki, które mogą mieć wielki wpływ na każdą dziedzinę działalności sportowej.  Do takich osób na pewno możemy zaliczyć Romana Abramowicza, który zainwestował bardzo dużą kwotę pieniędzy w angielską drużynę piłkarską Chelsea Londyn. Drużyna ze stolicy Wielkiej Brytanii uzyskała dostęp do naprawdę bardzo dużych możliwości.

Tags: