Łyżwiarstwo

Sporty łyżwiarskie są zwykle bardzo popularne w sezonie Kidy odbywają się igrzyska olimpijskie. Jak powszechnie wiadomo, takie wydarzenie ma miejsce co cztery lata, dlatego też tak wielki prestiż mistrzostwa, które można tam zdobyć. Ważne jednak, aby przygotować się do tych zawodów w optymalny sposób, a to nie jest takie łatwe, jeśli weźmiemy pod uwagę, że przygotowania trzeba rozpisać na cztery lata kalendarzowe. Bezwzględnie sporty sezonowe mają utrudnione zadania, bowiem nie w każdym kraju istnieje możliwość uprawiania sportów w sztucznych warunkach. Takim sportem niewątpliwie jest łyżwiarstwo szybkie, które pomimo tego że ma bogate tradycje w naszym kraju to wciąż nie może się doczekać obiektu z prawdziwego zdarzenia.

W Polsce sztuczne lodowisko pojawiają się tu i ówdzie. Są to jednak działania sporadyczne. Wydaje się, że bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby powielenie pomysły boisk orlik, z tym , że tym razem głównym obiektem wykonania byłyby lodowiska. Szczególnie ważne, aby takie obiekty mogły pomieścić wszystkich zainteresowanych, bowiem dzisiaj dobrze widać, że zainteresowanych jest więcej aniżeli miejsc oferowanych prze organizatorów. Szkoda, że ta sytuacja powtarza się każdego roku. Przecież w takich warunkach nie możemy się spodziewać pojawienia się nowych gwiazd zarówno w łyżwiarstwie szybkim jak i figurowym. To co mamy do dyspozycji to pokłosie treningów zagranicznych, na które decydują się zwykle zawodnicy prowadzący profesjonalną karierę.

Takich jest jednak niewielu, dlatego też ich poziom sportowy odbiega zwykle bardzo mocno, od tego który jest prezentowany przez inne, europejskie nacje. Brak sukcesu w zimowych igrzyskach olimpijskich może być także spowodowany brakiem odpowiedniego zaplecza trenerskiego. Obecnie większość trenerów pochodzi zza naszej wschodniej granicy, gdzie uczą się swojego fachu w specjalnie przystosowanych

Tags: ,