Estetyka w sporcie


W wielu dyscyplinach sportowych ważna jest estetyka oraz piękno. Dla niektórych takie dyscypliny są nieatrakcyjne ze względu na dość szczególny charakter takich zawodów. Bezwzględnie do takich sportów możemy zaliczyć łyżwiarstwo figurowe, które ma zwykle swoje apogeum podczas zimowych igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw świata.

Wśród łyżwiarzy figurowych możemy znaleźć zarówno sil stów jak i łyżwiarzy pokazujących swój kunszt w parach. Zarówno jedna jak i druga dyscyplina są równie trudne i wymagają wielkiego poświęcenia oraz treningu. Każdy kto kiedykolwiek jeździł na łyżwach wie, jak trudno jest utrzymać równowagę podczas jazdy, nie mówiąc już o wykonywaniu poszczególnych ewolucji.

Jazdę figurową na lodzie ogląda się pięknie, bowiem jest to piękna dyscyplina, jednak wykonanie nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Każdy zawodnik ćwiczy swoje ewolucje przez całe swoje życie. Zwykle treningi zaczynają się już w wieku kilku lat i trwają po kilka godzin dziennie. Najlepsi zawodnicy są znani z tego, że większość życia spędzają na lodowisku. Wśród konkurencji łyżwiarskich możemy wyróżnić występy solistów i solistek oraz występy par sportowych oraz par tanecznych. Najbardziej widowiskowe z punktu widzenia kibica sportowego są występy pojedyncze oraz występy par sportowych. Jeśli chodzi bowiem o występy par tanecznych, tutaj większa rolę odgrywa artyzm oraz umiejętności taneczne. W przypadku pierwszych konkurencji bardzo duży nacisk kładzie się na indywidualne umiejętności oraz siłę, która jest potrzebna przede wszystkim do skomplikowanych podnoszeń oraz skoków. Zestaw skoków w łyżwiarstwie figurowym jest bardzo szeroki, a ich nazwy pochodzą z reguły od osoby, która wykonała ów trik po raz pierwszy. Najtrudniejsze są skoki z czterema obrotami. Na nie pozwalają sobie tylko zawodnicy, którzy do perfekcji opanowali sztukę jazdy na łyżwach figurowych. Właśnie takimi skokami wygrywa się wszelkiego rodzaju zawody, chociaż nie zawsze takie skoki są wymagane. W przypadku par sportowych najważniejszym elementem przejazdu jest synchronizacja oraz umiejętność współpracy pomiędzy partnerami. Z reguły też partner musi być w stanie podnieść swoją partnerkę, co również nie jest łatwe, jeśli weźmiemy pod uwagę, że cały proces odbywa się podczas jazdy na lodzie.